Nauka o akupunkturze oparta jest głównie na teorii kanałów energetycznych oraz krążącej w tych kanałach bioelektryczności zwanej w konwencji Tradycyjnej  Medycyny Chińskiej energią Qi
W stanie zdrowia bioelektryczność dopływa bez przeszkód do wszystkich narządów i umożliwia ich prawidłowe działanie. W wypadku zakłócenia w krążeniu tej energii dochodzi do upośledzenia czynności narządów a w konsekwencji do choroby. Akupunktura  stymulując odpowiednie punkty na ciele normalizuje przepływ bioelektryczności .

   W obecnym stanie wiedzy przyjmujemy, że akupunktura działa leczniczo na drodze odruchowej. Stymulacja igłą akupunkturową określonych punktów na skórze (punktów biologicznie czynnych) powoduje odruchową reakcję w odpowiednich tkankach, narządach zlokalizowanych wewnątrz organizmu.  
Prócz tego impulsy wywołane nakłuciami pobudzają układ współczulny lub przywspółczulny i w ten sposób za pośrednictwem układu nerwowego odśrodkowego działają regulujące na czynność narządów wewnętrznych. W wyniku działania odruchowego nakłuć dochodzi do rozszerzenia drobnych tętniczek i naczyń włosowatych chorego narządu i chorych tkanek oraz do poprawy krążenia krwi. Do chorego narządu napływa świeża krew dobrze nasycona tlenem i bogata w substancje odżywcze. Dzięki poprawie cyrkulacji krwi następuje oczyszczenie chorego narządu z metabolitów, odkwaszenie, dobre odżywienie i dobre utlenienie. Nakłucia powodują nadto na drodze odruchu rozluźnienie mięśni gładkich, ścian oskrzeli, żołądka, jelit, woreczka żółciowego i moczowodów.

Rejestracja telefoniczna+48 33 861 86 71+48 602 214 616
Wyślij wiadomośćkb@bonimed.pl
Odwiedź nas34-300 Żywiec, ul. Stawowa 23