Ziołolecznictwo jest najstarszą metodą terapeutyczną stosowaną przez człowieka, co jednakże wcale nie świadczy o tym, że jest to metoda anachroniczna.
Dynamiczny nawrót do ziół, który obserwujemy w ostatnich latach spowodowany jest głównie przez to iż koncepcje terapeutyczne oparte o leki syntetyczne w wielu przypadkach zawodzą.  Ponad to na temat ziół prowadzi się co raz więcej badań naukowych, które potwierdzają skuteczność fitoterapii.

    Ziołolecznictwo kiedyś stosowane było głównie w chorobach nerek, dróg moczowych, w chorobach przewodu pokarmowego oraz w chorobach układu krążenia. Obecnie znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń, które wydawały się być do tej pory domeną farmakoterapii.

   Dzisiaj ziołolecznictwo stosowane jest we wszystkich dziedzinach medycyny np. olej z nasion czarnuszki siewnej w kapsułkach skutecznie likwiduje objawy alergii (katar sienny, astma, alergie pokarmowe). Naturalne produkty ziołowe oraz produkty pszczele skutecznie radzą sobie ze stymulacją odporności organizmu. Istnieją nawet surowce roślinne, które pomocne są w chorobach autoimmunologicznych takich jak RZS, toczeń układowy, łysienie plackowate np. korzeń piwonii białej.
Środki ziołowe stosowane są także do wspomagania leczenia chorób nowotworowych np. ekstrakty z czarnej huby, czy też ekstrakty ze skórek winogron (najlepiej podawane w postaci  płynnej. Jak ścisły jest związek ziołolecznictwa z nauką nich świadczy fakt, iż preparaty ziołowe konstruuje się często w oparciu o badania laureatów Nagrody Nobla. Tak stało się w przypadku tarczycy bajkalskiej, która to okazała się skutecznym stymulatorem aktywności telomerazy. Ta aktywność może powodować, iż tarczycę bajkalska wykorzystuje się już do zatrzymywania procesów starzenia a być może nawet jego cofania.

Stosując ziołolecznictwo należy oprzeć się na dwóch filarach:  

  1. Tradycja zielarstwa oparta o doświadczenie indywidualne lekarza lub sprawdzone receptury np. medycyny klasztornej
  2. Wiedzy czerpanej z najnowszych osiągnięć nauki

W oparciu o te dwa filary konstruuje swoje receptury Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki.
Ziołolecznictwo jest nadzieją medycyny i wnosi do niej „świeży powiew” . Natura od zarania była inspiracją do działań terapeutycznych i przyszłość w mojej ocenie należy do leków naturalnych.

Rejestracja telefoniczna+48 33 861 86 71+48 602 214 616
Wyślij wiadomośćkb@bonimed.pl
Odwiedź nas34-300 Żywiec, ul. Stawowa 23