Terapia Manualna
Terapia Manualna to system leczenia chorób narządu ruchu, w których następstwie pojawiają się różne dolegliwości, najczęściej w postaci bólu.
W zabiegach stosuje się bezpieczne i skuteczne zabiegi rehabilitacyjne (dawniej nazywane "nastawianiem" kręgosłupa) oraz odruchowe. Polegają one na mobilizacjach, manipulacjach na stawach kręgosłupa i kończyn a także na oddziaływaniu na tkanki miękkie (mięśnie, powięzi, więzadła, ścięgna), za ich pośrednictwem na układ nerwowy.
Leczenie metodami terapii manualnej jest skuteczną metoda terapii w większości dolegliwości bólowych . W trakcie ponad 20-letniej praktyki stworzyłem własne skuteczne i szybkie sposoby radzenia sobie z większością dolegliwości:
- Bóle kręgosłupa: dyskopatie, zwyrodnienia, przepukliny dyskowe, rwa kulszowa,
- Bóle stawów i zwyrodnień stawów biodrowych i kolanowych, chorób reumatycznych (RZS, ZSSK),
- Bóle mięśniowe, fibromyalgii, drętwienia kończyn,
- Bóle i zawroty głowy oraz inne towarzyszące im dolegliwości: szumy uszne, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu pracy serca.
Na szczególną uwagę zasługuje oryginalna metoda leczenia przepuklin dysków międzykręgowych z użyciem metod terapii manualnej oraz akupunktury . Została ona poddana badaniu naukowemu które przedstawiane było na kilku konferencjach naukowych i opublikowane w piśmie naukowym Medycyna Manualna . szczegóły badania dostępne na stronie w zakładce "Dla specjalistów".
Akupunktura
W obecnym stanie wiedzy przyjmujemy, że akupunktura terapeutyczna działa leczniczo na drodze odruchowej wywołując segmentalne odruchy w odpowiednich metamerach (tj. dermatomach i myotomach). Prócz tego impulsy wywołane nakłuciami pobudzają układ współczulny lub przywspółczulny i w ten sposób za pośrednictwem układu nerwowego odśrodkowego działają regulujące na czynność narządów wewnętrznych. W wyniku działania odruchowego nakłuć dochodzi do rozszerzenia drobnych tętniczek i naczyń włosowatych chorego narządu i chorych tkanek oraz do poprawy krążenia krwi. Do chorego narządu napływa świeża krew dobrze nasycona tlenem i bogata w substancje odżywcze. Dzięki poprawie cyrkulacji krwi następuje oczyszczenie chorego narządu z metabolitów, odkwaszenie, dobre odżywienie i dobre utlenienie. Nakłucia powodują nadto na drodze odruchu rozluźnienie mięśni gładkich, ścian oskrzeli, żołądka, jelit, woreczka żółciowego i moczowodów.
Akupunkturzyści europejscy uważają, że akupunktura jest metodą leczniczą działającą przede wszystkim na drodze odruchowej. Nakłuwanie igłami powłok ciała doprowadza do pobudzenia receptorów skóry, mięśni i powięzi i na drodze odruchowej wpływa regulujące na czynności narządów ciała. Bodźce drażniące powodują powstanie w zakończeniach nerwowych w obrębie punktów biologicznie czynnych impulsów, które płyną poprzez nerwy dośrodkowe do rdzenia kręgowego i do mózgu. Stamtąd nerwami odśrodkowymi, głównie włóknami współczulnymi lub przywspółczulnymi, biegną do narządów wewnętrznych, a nerwami rdzeniowymi i włóknami autonomicznymi do kończyn — usprawniając ich zakłóconą czynność (rycina 14).
Dawni lekarze chińscy znali już odruchy narządowo - skórne (visce-ro-dermalne) oraz skórno-narządowe (dermo-visceralne), które uczeni europejscy poznali dopiero w początku XX stulecia.
Nauka o akupunkturze oparta jest głównie na teorii kanałów energetycznych oraz krążącej w tych kanałach bioelektryczności zwanej w konwencji Tradycyjnej Medycyny Chińskiej energią Qi
W stanie zdrowia energia Qi dopływa bez przeszkód do wszystkich narządów i umożliwia ich prawidłowe działanie. W wypadku zakłócenia w krążeniu tej energii dochodzi do upośledzenia czynności narządów a w konsekwencji do choroby. Akupunktura stymulując odpowiednie punkty na ciele normalizuje przepływ bioelektryczności.
